Höstprogram 2017

Söndagen den 24 september Landskrona Församlingshem

MARE BALTICUM - DEN WITTENBERGSKA NÄKTERGALEN

Ute Goedecke (sång, blockflöjt), Tommy Johansson (renässansluta),

Dario Losciale (viola da gamba), Per Mattson (barockviolin, viola da braccio), Fredrik Persson (dulcian) och Stefan Wikström (basun)

Musik från 1500-talet kring Martin Luther och reformationen

 

Söndagen den 15 oktober Landskrona Församlingshem

LISAS - FIDDLE AND ACCORDION CONVERSATIONS

Lisa Rydberg (violin) och Lisa Långbacka (ackordeon)

Folkmusik från främst Hälsingland och Dalarna samt egna kompositioner - inspirerade av bl.a. folkmusik, barockmusik och tango

 

Söndagen den 5 november Landskrona Församlingshem

QUARTETTO DI CREMONA - ITALIAN JOURNEY

Christiano Gualco (violin), Paulo Andreoli (violin),

Simone Gramaglia (viola) och Giovanno Scaglione (cello)

Luigi Boccherini, Giuseppe Verdi, Fabio Vacchi, Ottorino Respighi

 

 

Utanför det ordinarie programmet

Biljetter via Tickster och Landskrona Museum

 

Söndagen den 31 december, kl. 15-17 Landskrona Teater

Ett samarrangemang med Landskrona Musik & Teater

NYÅRSKONSERT

Torsten Östergrens Wienerensemble

med solister: Karin Thyselius (sopran) och Andrew Bain (tenor)

 

 

 

Vårprogram 2017

Söndagen den 22 januari Landskrona Församlingshem

VINDLA STRING QUARTET

Caroline Karpinska (violin), Maria Bergström (violin),

Elina Nygren (viola) och Garda Holmquist (cello)

Gabriela Lena Frank, Elena Kats-Chernin, Ástor Piazzolla, Lina Nyberg samt egna kompositioner

 

Söndagen den 12 februari Landskrona Församlingshem

Hans Pålsson - SOLO!

Hans Pålsson (piano)

Johann Sebastian Bach, Wolfgang Amadeus Mozart, Claude Debussy, Camille Saint-Saëns, Bo Nilsson, Ludwig van Beethoven.

 

Söndagen den 5 mars Landskrona Teater

MUSICA VITAE & META4

Stråkorkestern Musica Vitae tillsammans med

stråkkvartetten Meta4: Antti Tikkannen (violin),

Minna Pensola (violin), Atte Kilpeläinen (viola) och

Tomas Djupsjöbacka (cello)

Anton Webern, Jaakko Kuusisto, Felix Mendelssohn, Ludwig van Beethoven, Tobias Broström (uruppförande av stråkkvartett i arr. för Musica Vitae och Meta4)

 

Årsmöte i anslutning till konserten den 5 mars

 

Söndagen den 30 april Landskrona Teater

GÖRAN SÖLLSCHER & MATS BERGSTRÖM - MÄSTARMÖTE

Göran Söllscher (gitarr) och Mats Bergström (gitarr)

Johann Sebastian Bach, Fernando Sor, John Lennon-Paul McCartney, Birger SJöberg, Anna-Lena Laurin m.fl.

 

Höstprogram 2016

 

Söndagen den 25 september Landskrona Församlingshem

JACOB KARLZON - ONE!

Jacob Karlzon (piano)

Från Ravel till jazz i dag

 

Söndagen den 30 oktober Landskrona Församlingshem

SCANIA CONSORT - EN RESA GENOM BAROCKENS ITALIEN

Daniel Carlsson (sång), Fredrik From (barockviolin), Hannah Tibell (barockviolin), Judith-Maria Blomsterberg (barockcello) och Fredrik Bock (luta/teorb/barockgitarr)

Antonio Vivaldi, Domenico Scarlatti, Arcangelo Corelli

 

Söndagen den 13 november Landskrona Församlingshem

DUO WALDELAND-LÖRSTAD - CELLOAFTON

Hege Waldeland (cello) och Max Lörstad (piano)

Ludwig van Beethoven, Sofia Gobaidulina, Claude Debussy,

Alberto Ginastera, Sergej Rachmaninoff

 

 

Utanför det ordinarie programmet

Biljetter via Tickster och Landskrona Museum

 

Lördagen den 31 december, kl. 15-17 Landskrona Teater

Ett samarrangemang med Landskrona Musik & Teater

NYÅRSKONSERT

Torsten Östergrens Wienerensemble

med solister:

Ann Roach (sopran) och Kalle Leander (tenor)

 

Vårprogram 2016

Söndagen den 17 januari Landskrona Teater

CAMERATA NORDICA - STRÅKSERENADER

Terje Tønnesen, konstnärlig ledare

Wolfgang Amadeus Mozart, Pjotr Tjajkovskij

 

Söndagen den 14 februari Landskrona Församlingshem

DUO DRAUGSVOLL & MOGENSEN - SKANDINAVISK MUSIK NU OCH DÅ

Geir Draugsvoll och Bjarke Mogensen (ackordeon)

Edvard Grieg, Ketil Hvoslef, Jesper Koch m.fl.

 

Söndagen den 6 mars Landskrona Församlingshem

TRIO LEK - UNGA, MUSIKALISKA STJÄRNOR

David Huang (piano), Daniel Migdal (violin), Frida Frederikke Waaler Wærvågen (cello)

Andrea Tarrodi, Dmitrij Sjostakovitj, Felix Mendelssohn

 

Årsmöte i anslutning till konserten den 6 mars

 

Söndagen den 24 april Landskrona Församlingshem

LENDVAI STRING TRIO - DESTINATION LANDSKRONA

Nadia Wijzenbeek (violin), Ylvali Zilliacus (viola), Marie Macleod (cello)

Jean Sibelius, Julius Röntgen, Franz Schubert, Alfred Schnittke

 

 

Höstprogram 2015

 

Söndagen den 20 september Landskrona Församlingshem

JAN LUNDGREN - MUSIK & MINNEN

Jan Lundgren (piano)

Jazzstandards och variationer

 

Söndagen den 18 oktober Landskrona Församlingshem

MALLEUSINCUS - SLAGFÄRDIGA VARIATIONER

Johan Bridger och Patrick Raab (slagverk)

J.S. Bachs Goldbergvariationer, Alejandro Viñano, Astor Piazzolla

 

Söndagen den 22 november Landskrona Församlingshem

AIRIS QUARTET - FRÅN KLASSIKER TILL FILMMUSIK

Aleksandra Czajor (violin 1), Grazyna Zubik (violin 2), Natalia Warzecha-Karkus (viola) och Joanna Gutowska (cello)

Grazyna Bacewicz, Maurice Ravel, Johann Strauss, Carlos Gardel, Krysztof A. Janczak, Modest Musorgskij, Ludwig van Beethoven, Garry Schyman, Chiel Meijering

 

 

 

Vårprogram 2015

Söndagen den 18 januari     Landskrona Teater

MUSICA VITAE med ELLEN NISBETH & PER GROSS

Unga stjärnor på väg

Ellen Nisbeth (viola), Per Gross (blockflöjt)

Georg Phiipp Telemann, Max Bruch, Ladislau Müller

Söndagen den 1 februari     Landskrona Församlingshem

UMEDUO – Vinnare av Ung och Lovande 2013

Karolina Öhman (cello), Erika Öhman (slagverk)

Timothy Salter, Klaus Huber, Esaias Järnegard, Claude Debussy,

Simon Steen-Andersen

Söndagen den 15 mars     Landskrona Församlingshem

ANNA PETRINI & STRAVAGANTI – Musikaliska möten

Anna Petrini (blockflöjter), Tore Eketorp (viola da gamba),

Karl Nyhlin (luta, barockgitarr, teorb)

Arcangelo Corelli, Antonio Vivaldi, Fausto Romitelli, Jesper Nordin m.fl.

Söndagen den 12 april     Landskrona Församlingshem

BRODSKY QUARTET – Stjärnornas musik

Daniel Rowland (violin), Ian Belton (violin), Paul Cassidy (viola), 

Jacqueline Thomas (cello)

Henry Purcell, Karen Tanaka, Dmitrij Sjostakovitj, Franz Schubert,

Andrea Tarrodi, Alexander Borodin

Utanför det ordinarie programmet 

Biljetter via Tickster och Turistbyrån

(Innehav av scenpass eller medlemskap i Landskrona Kammarmusikförening ger rabatterat pris)

Söndagen den 1 mars, kl. 16     Landskrona Teater

SÅNGER FRÅN EN INSTÄLLD SKILSMÄSSA

En musik- och dansföreställning i Malmö Operas och Skånes Dansteaters regi

Musik och sångtexter, Mikael Wiehe

Höstprogram 2014

Söndagen den 7 september

JESPER OLSSON – Klingande bilder – berättande toner

Jesper Olsson (piano)

Claude Debussy, Sergej Rachmaninov, Frédéric Chopin

Söndagen den 19 oktober

NICHOLAS DANIEL & JULIUS DRAKE – Brittiska perspektiv och friska fläktar

Nicholas Daniel (oboe), Julius Drake (piano)

Clara Schumann, Pavel Haas, Igor Stravinsky, Johann Sebastian Bach

Utanför det ordinarie programmet 

Biljetter via Landskrona Teater, Turistbyrån eller Ticnet

Fredagen den 28 november, kl. 19     Landskrona Teater

ROMEO OCH JULIA – Störst av allt är kärleken

Kammaropera av Charles Gounod i Malmö Operas regi

Onsdagen den 31 december, kl. 15     Landskrona Teater

NYÅRSKONSERT

Torsten Östergrens Wienerensemble med solisterna

Lisa Löfqvist (sopran) och Henrik Lagercrantz (tenor)

Vårprogram 2014

Söndagen den 19 januari

DUO CARR QUENNERSTEDT – Virtuost par i musik

Elna Carr (violin) och Håkan Quennerstedt (piano) 

Beethoven, Brahms och Prokofiev

Söndagen den 16 februari

BERZELII PIANOTRIO – Musikaliska surpriser och mästare

Viktor Stener (piano), Algot Bengtsson (violin)och

Antonio Hallengren (cello)

Beethoven, Smetana, Elfrida Andrée m.fl.

Roman, Debussy, Ravel m.fl.

Söndagen den 6 april

MALIN HARTELIUS  med pianist – Romanser

Malin Hartelius (sopran) och Bénédicte Haid (piano)

Höstprogram 2013

Söndagen den 22 september     Landskrona Församlingshem

TRIO COPENHAGEN – Med mästare i folktonens tecken

BENEDIKTE PONTOPPIDAN THYSSEN (violin),

LINDA DAHL LAURSEN (piano) och SAMIRA DAYYANI (cello)

Haydn, Dvořák, Sjostakovitj

Söndagen den 20 oktober     Landskrona Församlingshem

TRIO OXYMORE – En spännande musikalisk resa

PIERRE XHONNEUX (klarinett), EMILIE BELAUD (violin)och GEOFFREY BAPTISTE (piano)

Stravinskij, A. Chatjaturjan, P. Shoenfield m.fl.

Söndagen den 24 november     Landskrona Församlingshem

NEW ZEALAND STRING QUARTET

HELENE POHL (violin), DOUGLAS BEILMAN (violin), GILLIAN ANSELL (viola) och ROLF GJELSTEN (cello)

J. Body, Sjostakovitj,  M. Norris, Brahms

Vårprogram 2013

Söndagen den 20 januari Landskrona Församlingshem

HANS PÅLSSON (piano) & pianoelever från Musikhögskolan i Malmö – Mästare med klass

 

Söndagen den 3 februari Landskrona Församlingshem

JAKOB KORANYI (cello) & SIMON CRAWFORD-PHILLIPS (piano)

– Bländande cellospel

Beethovens cellosonater

Söndagen den 10 mars Landskrona Teater

HURRA BAROCKORKESTER

Söndagen den 12 maj

POSEIDONKVARTETTEN -- Internationell stråkkvartett

Jon Gjesme (1. violin), Christine Enevold (2. violin),

Ettore Causa (viola) och Ingemar Brantelid (violoncello)

Haydn, Schumann, Grieg

Konsert utanför ordinarie vårprogram 2013 (ingår i Landskrona 600 års-jubileum):

Fredagen den 19 april Landskrona Teater kl. 19

CONCERTO COPENHAGEN - Kammaroperan 'Aminta e Fillide'

Lars Ulrik Mortensen (cembalo & ledare) med två sopraner, Ann Jobrant och Maria Keohane, samt musiker ur Concerto Copenhagen

Program: G.F. Händels Triosonata i G-dur och HWV 339 (orkesterversionen) 'Aminta e Fillide'

Höstprogram 2012

Söndagen den 16 september

PAULINA PFEIFFER (sopran) & MAGNUS SVENSSON (piano)

– Höststämningar

Sånger av R. Strauss, G. Nyström, M. Waldenby och R. Wagner

Söndagen den 14 oktober

GLORIA CAMPANER (piano)

– Italiensk glöd

Bl.a. Rachmaninovs ”Moments Musicaux” och Debussys “Suite Bergamasque”

Söndagen den 18 november

SJÖSTRÖMSKA KVARTETTEN

– Klassiskt och nyskapande

Jenny Sjöström (violin), Ellen Hjalmarson (violin), Märta Eriksson (viola) och Lisa Reuter (cello)

Beethovens Stråkkvartett nr 11 ”Serioso” (op 95), Philip Glass Stråkkvartett nr 2, Mendelssohns Stråkkvartett nr 2 (op 13), en stråkkvartett av Marc Mellits

Vårprogram 2012

Söndagen den 15 januari

TRIO MIO – Jublande kammarfolkmusik

Kristine Heebøll (violin och sång), Nikolaj Busk (piano, munspel och dragspel – ’Folk composer of the year 2011’, Danmark) och

Jens Ulvsand (bouzouki, gitarr och sång)

Egna verk

Söndagen den 12 februari

CARION – Danmarks lekfullaste blåsarelit

Hélène Navasse (flöjt), Egīls Upatnieks (oboe),

Egīls Šēfers (klarinett), David M.A.P. Palmquist (horn) och

Niels Anders Vedsten Larsen (fagott)

Bach, Mozart, Bartók, Nielsen, Sarasate, Carrapatoso

Söndagen den 18 mars

WEBERKVARTETTEN – Ambassadörer för nutida musik

Ronnie Weber (violin I), Ellinor Weber (violin II),

Patrik Eriksson (viola) och Stefan Moberg (cello)

Sandström, Bartók, Beethoven

Söndagen den 29 april

NIKLAS SIVELÖV – Eldigt och intelligent pianospel

Niklas Sivelöv (piano)

Bach, Beethoven, Liszt, Bartók

 

Höstprogram 2011

Söndagen den 18 september

Per Gross, blockflöjter

Tillsammans med Leif Karlsson (slagverk), Benjamin Åberg (cembalo) och Per Hansen (barockcello), framför Per Gross programmet ”Minimalism, maximalism och magnifika barockmästare”

bl.a. Andriessen, Buxtehude, Cage, Bach, Shinohara, Vivaldi och Ravel

Söndagen den 16 oktober

Duo Carr Quennerstedt

Elna Carr, violin, och Håkan Quennerstedt, piano

Beethoven, Mozart, Brahms, Ravel, Saint-Saëns och Kreisler

Söndagen den 20 november

Francisca Skoogh och Lucas Cederbom, fyrhändigt piano

bl.a. Schubert, Brahms och Ravel

Vårprogram 2011

 

Söndagen den 20 februari

Duo KeMi

Gitarristen Jacob Kellermann och violinisten Daniel Migdal

Bach, Ravel, Gerschwin, Schubert, Piazzolla

 

Söndagen den 20 mars

Martin Sturfält, piano

Liszt, Chopin, Schumann, Mendelssohn

 

Söndagen den 3 april

Joachim Bäckström, tenor

Ackompanjeras av Thomas Darelius

Sjöberg, Donizetti, Peterson-Berger, Puccini, Sibelius,

Bizet, Tchaikovskij

 

Söndagen den 8 maj

Trio con Brio

Soo-Jin Hong, violin, och Soo-Kyung Hong, samt

pianisten Jens Elvejaer

Sørensen, Mendelssohn, Ravel